MAMIO

Bezpečný a příjemný spací prostor pro miminko

11. 6. 2024
hessam-nabavi-ROnzqa19eYE-unsplash
Každá maminka chce, aby její děťátko spalo co nejlépe – když miminko spí, nejenže si můžeš sama odpočinout, ale díky kvalitnímu spánku se tvůj drobeček zdravě vyvíjí a roste. A právě k tomu může správně zařízený spací prostor hodně přispět. Zde je pár praktických tipů, jak vytvořit místo, kde bude tvé miminko spát jako dudek.

Výběr správné postýlky

Začneme u základu – postýlky. Je to místo, kde tvé děťátko stráví spoustu času, proto je důležité nejen to, aby pro něj byla oázou klidu, ale také mu poskytovala maximální bezpečí. To v Česku ošetřují bezpečnostní normy a standardy, které ti mohou být skvělou nápovědou i pro případ, že kupuješ postýlku z druhé ruky.  Co přesně stanovují?

✅ Postýlka musí být stabilní a bezpečná

Až budeš postýlku zkoušet, jako první se zaměř na pevnou konstrukci. Postýlka by při pohybu miminka neměla kolísat a při usednutí na jakoukoliv část postýlky nesmí hrozit její převrácení nebo zhoupnutí. Zkontroluj také mezery a otvory, které by mohly vést k zhmoždění nebo zlomení prstů a končetin. Hrany a vyčnívající části musí zaoblené s poloměrem ≥ 2 mm, což minimalizuje riziko poranění, stejně tak konce trubek musí být uzavřené vhodnými ucpávkami. A abychom nezapomněli: kupuješ-li postýlku s příčkami, měly být dostatečně blízko u sebe, aby se mezi nimi miminko nemohlo zaklínit.

✅ Bezpečné materiály

Zalíbí-li se ti postýlka, která je čalouněná, pak zkontroluj, zda má certifikaci nejen samotná konstrukce, ale také vybraný materiál: jelikož je dětská pokožka velmi citlivá a náchylná k podráždění, musí být materiál schválen pro kontakt s dětskou pokožkou a měl by jít snadno vyčistit běžnými čistícími prostředky. Normy také stanovují, že čalounění a textilie musí mít sníženou hořlavost, což znamená, že jsou bezpečnější v případě požáru.

✅ Další bezpečnostní prvky postýlky

Jelikož se malá miminka převalují a na postýlce často probíhají také jiné aktivity (jako přebalování, hraní atd.), musíš také zajistit ochranu proti pádu. Proto je každá postýlka s lehací plochou vyšší než 800 mm nad úrovní podlahy opatřena zábranami po celém obvodu. Bezpečí ale platí i pro rošty: rošty musí být zajištěny proti možnému propadení – kontroluj ho zejména, kupuješ-li si postýlku, které už používalo jiné dítě před vámi.

Jak poznat kvalitní matraci

Postýlku máme, teď její nedílnou část: matraci. Kromě správné velikosti, tedy aby přesně odpovídala rozměrům postýlky, se zaměř na následující vlastnosti:

✅ Tuhost

Co do tuhosti, dětská fyzioterapeutka Michaela Kačírková (Dětská fyziomáma) doporučuje koupit matraci spíše tvrdší: 

„Příliš měkká matrace není dobrou oporou pro vývoj, navíc je u ní zvýšené riziko SIDS (syndromu náhlého úmrtí) a také větší pravděpodobnost případného udušení (tím nechci nikoho strašit). Ani příliš tvrdý povrch na spaní pro miminko není vhodný (tady předpokládám, že nikdo nenechá spát děťátko např. na 2mm jógamatce). Matrace by měla být dobrou oporou pro miminko, tím mám na mysli, aby se miminko nezabořovalo do matrace. Většinou je taková správně tvrdá matrace označována jako středně tvrdá, ale každý výrobce má tvrdost označenou trochu jinak. Příklad jednoho typu označení: Ideální matrace by měla mít minimálně tuhost č. 3, lépe však 4. nebo 5.” 

✅ Pěnová matrace: pozor na hustotu pěny

Máš-li pro děťátko vybranou pěnovou matraci, měla by ti zajímat hustota její pěny: čím vyšší, tím déle matrace vydrží. Znamená to, že matračka jen tak neztratí tuhost a bude navzdory běhu času děťátku poskytovat dostatek opory. A pokud si myslíte, že matračku jen tak dítě neproleží, pak opět citujeme slova dětské fyzioterapeutky: 

„Souhlasím, novorozenec matraci moc neproleží, ale třeba roční dítě už ano. Když bude dítě každou noc spinkat na stejném místě, tak i těch 10 kg bude znát.”

✅ Hustota matrace a materiály

A na závěr: hustota matrace a materiály. O hustotě pěny jsme se již bavili, hustota matrace by ti ale uniknout neměla taky. Ne vždy ji sice výrobci uvádějí, ale průměrná hustota je 35 kg/m3. Ptej se na ni. Cokoliv pod je podrůměr. Ideálně vyber matraci s hustotou ještě vyšší, tedy 35 kg/m3 a víc. Nezapomeň se také podívat, zda má matrace certifikáty o neškodnosti, jako jsou Greenguard, Oeko-Tex nebo GOTS, které potvrzují, že materiály použité při výrobě jsou pro miminko bezpečné a v ničem mu neuškodí. To platí o pro prostěradla a další ložní věci, které miminku pořídíš. 

✅ Péče o matraci

Aby miminko bylo v postýlce jako v ráji, nesmíme vynechat jednu důležitou kapitolu: péči. Aby se v matraci nedržela vlhkost a nezačala plesnivět, matraci pravidelně větrej. U pěnových nebo kombinovaných matrací (pěna + přírodní materiál) je ideální je před použitím vyvětrat na čerstvém vzduchu, aby miminko nedýchalo nevhodné látky. Matraci také pravidelně čisti vysavačem a pratelný potah per alespoň jednou za dva měsíce, ideálně na 60 stupňů v neagresivním pracím prostředku, místo aviváže přidej ocet, který je super dezinfekcí. Matraci důkladně čisti a větrej také v případě znečištění, jako je počůrání nebo poblinkání. Dětská fyziomáma dodává: 

„Matraci několikrát ročně otáčejte, aby se nevytvořila proležená místa. Otáčejte ji různými způsoby, například hlavovou část dejte na místo nožiček nebo ji otočte vzhůru nohama.”

getty-images-sDajbAkmXEw-unsplash

Spací prostor: Kde miminko nechat spát?

Pohlídej si aby děťátko neozařovalo modré světlo z elektrických zařízení a aby spalo v tmavém prostředí. Některým děťátkům hlavně zpočátku pomáhá ke spinkání bílý šum, ale pozor, bude-li to i váš případ, nepouštěj ho miminku  z mobilu umístěného blízko hlavy. Optimální teplota v pokoji by měla být okolo 18-20 °C, ale důležité je také pravidelné větrání. Bydlíš-li v prostoru, kde trpíte na suchý vzduch, pak zejména v zimních měsících napomáhá zvlhčování. Pokud nechceš mít přímo přístroj, můžeš zvlhčit podomácku: například umístěním mokrého ručníku na topení nebo na něj zavěsit klasické keramické zvlhčovače, které používaly už naše babičky. 

❗Na tohle pozor

Postýlku umísti mimo dosah oken (kvůli průvanu), závěsů (hrozí udušení), topení (mohlo by vést k přehřátí) a elektrických zásuvek. Vyhni se také umístění postýlky poblíž rušných oblastí domu, jako je kuchyň nebo obývací pokoj. 

Režim na spinkání

Zejména v prvních týdnech nemá miminko ponětí, co je den a noc, a nemá tedy tušení, že nastává čas na spinkání. Každý večer proto zkus dělat stejné činnosti ve stejném pořadí, například teplá koupel, jemná masáž, obléknutí do pyžama a tiché čtení nebo zpívání. Díky tomu se v děťátku ukotví, že jisté signály znamenají, že odchod do říše snů se blíží. Tlum světla, mluv tišeji a pomalu a jemně přejdi z denního ruchu do klidné večerní atmosféry. Přejeme ti, aby spánek tvého miminka byl nejen delší, ale také kvalitnější, a abys stejně dobrý odpočinek zažila i ty. 

Informace v tomto článku nenahrazují lékařskou péči. Aplikace Mamio společnosti Kindr s.r.o. se zříká jakékoliv odpovědnosti za rozhodnutí, která učiníte na základě informací v tomto článku, které jsou vám poskytovány pouze jako obecné informace a nenahrazují osobní lékařské poradenství.