MAMIO

Bez plenek ještě před prvními narozeninami

11. 6. 2024
ignacio-campo-tC9boyqy_40-unsplash
BKM, zkratka, kterou čas od času uslyšíš mezi maminkami. Bezplenková komunikační metoda totiž pomáhá maminkám přečíst signály dítěte tak, aby včas rozpoznaly, že se blíží čas na nočník. Některé děti se tak i ve věku pár týdnů naučí být zcela bez plenek. Jak ale upozorňují stoupenci BKM, benefity nespočívají jen v ohromných úsporách za balíky plen, ale také v prohloubení vztahu s dítětem.

Co je to bezplenková komunikační metoda

Základním předpokladem tzv. bezplenkovky je, že miminka přirozeně signalizují, když potřebují na toaletu. Repertoár těchto signálů je sice bohatý a dítě od dítěte se liší, ale není těžké je zachytit. Obvykle se dítě před vykonáním potřeby začne jinak tvářit, pohybovat nebo vydává zvuky, které za jiných okolností nepoužívá. A právě na tato znamení se rodiče zaměřují – jakmile se tedy děťátko začne například ošívat, mračit nebo tlačí nožičkami, rychle ho vezmou a umístí nad nočník. Někteří rodiče si vystačí i obyčejným kyblíkem, na trhu jsou ale také speciální BKM nočníky, které jsou pro provádění metody daleko komfortnější – při čekání, zda se dílo podaří, nemusíš stát nebo se krčit, ale dáš si ho mezi nohy a pohodlně nad ním dítko podržíš.

Signalizuje i rodič

Nezapomeňme ale na často opomíjenou část a to je slovíčko „komunikační“, protože bezplenková metoda stojí především na vzájemné komunikaci. Dítě svými gesty, výrazy a zvuky signalizuje sice potřebu jít na toaletu, ale rodič není pasivní: ukazuje svému dítěti, že teď nastal ten správný okamžik, a jakmile ho umístí na nočník, opakuje mu specifické zvuky nebo slova, čímž dítě postupně naučí spojovat tento signál s vyprazdňováním.

Od kdy je bezplenková metoda vhodná?

Zní to neuvěřitelně, ale teoreticky můžeš s bezplenkovou metodou začít už v porodnici. Prakticky? Dopřej si čas na poporodní regeneraci. Navíc signály miminka v tak brzké době mohou být méně zřetelné, zejména, jsi-li prvorodička. Ve skutečnosti není na škodu začít, až se budeš cítit pohodlně a připravena – bezplenkovka je bez termínů, není co zmeškat. Důležitá je jen pohoda, a to jak tvá, tak dítěte. A také postupování tempem, které vyhovuje oběma. Bezplenková metoda by neměla být zdrojem stresu, ale spíše příležitostí k posílení komunikace a vzájemného pouta.

getty-images-lLDEmLjX4FM-unsplash

Co k tomu budeš potřebovat?

Pro odstartování bezplenkové metody si vystačíš s málem: stačí nočník nebo nějaká nádoba, kterou pohodlně umístíš pod dítě v momentě, kdy to bude potřeba. Dále se hodí mít po ruce několik utěrek pro případné nehody a pro větší pohodlí můžeš využít také nějaké podložky, které ti usnadní úklid. Máš-li větší dům, kde se s dítětem pohybuješ, pak těchto sad budeš potřebovat víc, ať nemusíš s dítětem utíkat. Měj tak připravenou nádobu například v obýváku, ložnici. Navštěvujete-li často třeba babičku, je praktické mít připravený nočník i tam. 

Bezplenkovka klade velké nároky na rodiče

Bezplenková komunikační metoda na tebe klade nároky, zejména co se týče času a pozornosti. Budeš muset být konzistentní a vytrvalá, dítě sledovat a vytipovat chvíle, kdy se o pozornost hlásí „malá“ či „velká“ potřeba. Zkrátka to není metoda, která by se dala snadno zvládnout přes noc a bez pořádné dávky odhodlání. Ideální také je, když tě bude podporovat i tvé okolí a když na vše nebudeš sama: informuj proto i tatínka a ty, kteří se do péče o dítě budou zapojovat. Není toho málo, ale i přesto tato metoda přináší mnohé výhody, které váš život mohou obohacovat:

  • Ušetříš za balíky plen, které nebudou potřeba.
  • Díky omezenému počtu použitých plen pomáháš snížit odpad a šetříš životní prostředí.
  • Děti bez plenek netrpí plenkovými vyrážkami a dalšími kožními problémy, navíc díky pravidelné poloze nad nočníkem je tolik netrápí bolesti bříška. 
  • Intenzivní spolupráce a komunikace mezi tebou a tvým dítětem výrazně posiluje vaše vzájemné pouto, jednoduše jste odmalička tým, který spolu dokáže spolupracovat.

Dítě se učí vyjadřovat své potřeby a ty se zase učíš je lépe interpretovat, což posiluje vaše vzájemné porozumění. 

Zní to všechno krásně, ale ti, kteří se o bezplenkovku pokoušeli, ví, že je s ní spojena ne jedna (a ne malá) výzva:

  • Abys včas rozpoznala, kdy je potřeba dítě umístit na nočník, je potřeba dítě sledovat. To, máš-li na starosti i jiné běžné či pracovní povinnosti, nemusí být tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
  • I když se snažíš dodržovat metodu co nejpřesněji, občas dojde k nehodám. Počůraná zem a hovínka v kalhotách, to je něco, na co bys měla být připravena.
  • Napůjde to hned. Naučit dítě komunikační signály a získat odpovídající reakce vyžaduje trpělivost a čas.
  • Občas je těžké namotivovat partnera, ale vzhledem k náročnosti byste v ní měli jet ideálně oba..
  • No a pak jsou to situace, kdy je prostě lehčí dát plenku a možným haváriím se vyvarovat: bez plenek je to náročnější zejména při nemoci, cestách a nízkých venkovních teplotách.

Co když to nejde?

Někdy se může zdát, že tě bezplenková metoda úplně minula, myšleno tak, že se ti nedaří, necítíš se v ní komfortně a jediné, co ti přináší, je frustrace a únava. Ve chvílích, kdy je ti takhle nepříjemná, můžeš přístup zkoušet malinko pozměnit, požádat o radu ostatní rodiče, kteří s ní mají zkušenosti a nebo si pro teď říct, že to prostě není tvoje parketa. I to je v pořádku a určitě to neznamená, že by její absence vývoj dítěte nějak negativně ovlivnila: každá dvojice maminka-dítě si nakonec najde vlastní způsob, jak spolu komunikovat a vztah prohlubovat – nemusí to být nutně nad nočníkem. Ber proto BKM jako hezkou možnost, ale tvůj vztah s dítětem na ni nestojí ani nepadá. 

Informace v tomto článku nenahrazují lékařskou péči. Aplikace Mamio společnosti Kindr s.r.o. se zříká jakékoliv odpovědnosti za rozhodnutí, která učiníte na základě informací v tomto článku, které jsou vám poskytovány pouze jako obecné informace a nenahrazují osobní lékařské poradenství.